Mi a célom?
Úgy gondoltam, hogy ismeretterjesztő jeleggel bemutatom, a tőzsdék túlmisztifikáltnak és átláthatatlannak tűnő világát. Célom, hogy meg szeretném mutatni, hogy a valóság ennél sokkal egyszerűbb. Az első bejegyzésben megpróbálom röviden összefoglalni a tőzsdék történetét.
Tőzsde történelem
Egy kis tőzsde történelem:
Habár részvénytársaságként értelmezhető vállalatot, már a római patricius családok is alapítottak közsolgáltatások, építkezések finanszírozására.
A mai értelemben vett első részvénytársaság a Kelet-Indiai Társaság volt, amelynek részvényeit 1602-ben bocsátották ki, az Amszterdami Tőzsdén. Már ezt megelőzően is kereskedtek terményekkel és állampapírokkal, a XIII. században velencei bankárok állampapíroknak piacot szerveztek. Azonban az amszterdami börze (kép - Amszterdami Tőzsde jelenlegi épülete) megalakulása óta beszélhetünk a klasszikus értelemben tőzsdéről.
1688-ban megalakult a Londoni Tőzsde, majd 1792 a New York-i tőzsde is. Ezután sorra alakultak Európa nagyvárosaiban tőzsdék. Frankfurt, Párizs (1801). A Budapesti Értéktőzsde megkésve 1864-ben alakult meg, amelyet sokan a kiegyezés előszeleként értelmeztek.
Következő bejegyzéseimben a tőzsdék felépítését működését magyarázom majd.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.